Tu jesteś: Strona główna » Dzień św. Patryka i inne »

Legendy o św. Patryku

Tradycją dnia Św. Patryka jest kolor zielony (jest to kolor kojarzony z Irlandią - "zieloną wyspą").
W tym dniu uczniowie ubierają się na zielono a kto nie ma na sobie zielonego koloru jest szczypany przez innych. Pije się irlandzkie piwo zabarwione na zielono, gotuje zielone potrawy, czasem nawet barwi rzeki na zielono.

Tara
Przybywając do pierwszego księstwa w celu chrystianizacji Patryk spotkał się z niechęcią druidów, którzy przygotowali władcę na wizyte posła zagłady. Trzęsienie ziemi przekonało władcę, że jest inaczej. Jednak druidzi chcieli otruć Patryka podając mu wino z trucizną. Gdy Patryk wino błogosławił ono zamrzło
pozostawiając niezamarzniętą kroplę trucizny. Patryk kroplę wylał a wino wypił.

Węże
Św. Patryk wygnał z Irlandii wszystkie węże. Ostatni był najbardziej uparty, jednak Święty długo z nim dyskutował aby wszedł do skrzynki, którą wąż uznawał za ciasną. W końcu wąż aby udowodnić Patrykowi, że się nie zmieści wszedł do skrzynki. Patryk  skrzynkę zamknął i wyrzucił do morza.Faktem jest, że w Irlandii węży nie ma.

Cashel
W zamku Cashel podczas ceremonii Patryk kilka godzin niechcący opierał się na pastorale, który nieopatrznie postawił na nodze władcy. Ten znosił ból bez mrugnięcia okiem. Gdy Patryk opamiętał się spytał Króla czemu ten nic nie mówił. Władca odparł, że myślał, iż to część ceremoniału.

Koniczynka
Koniczynka to drugi obok harfy symbol Irlandii. W czasach przedchrześcijańskich była magicznym symbolem druidów, co pomogło zasymilować  chrześcijaństwo i ukazać je jako pogłębienie wcześniejszych wierzeń. Według legendy Św. Patryk używał koniczyny aby opdpowiadać na wątpliwości
jak możliwy jest jeden Bóg w trzech osobach.  Od tamtego czasu koniczyna symbolizuje krzyż i Trójcę Świętą a znalezienie czterolistnej koniczyny w dniu Św. Patryka podwaja "szczęście"


 

<< powrót